Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası 2024

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz olmak, bir aracı kullanmaya yetkisi bulunmayan kişi demektir. Çünkü kişi resmi kurumlar aracılığıyla belli koşulları karşılamadan, kanunsuz bir biçimde bunu yaptığı için hukuki olarak suçlu konumuna düşer. Her şeyden öte trafikteki araç yoğunluğu ve farklı koşullarda göz önünde tutulursa kişi hem kendi hem de başka insanların hayatına kast etme durumuna gelmiş olur. Tabii böyle bir şekilde trafikte polise yakalanmanın cezası da bir o kadar büyük olur. Geçmişteki kanun ve yasalara oranla, günümüzde Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası için hem miktarlar hem de suçun işleniş biçimine göre hapis cezaları da artırılmıştır. Bunda başlıca sebep, bunun önüne geçerek insan hayatının değerinin anlaşılabilmesidir. Bazı durumlarda birden fazla kere ehliyetsiz araç kullanırken yakalanmalar da olur.  Bu tür durumlarda hem ödenecek para hem de kişiye uygulanan cezalarda da katlanmalar olur.  

Ehliyetsiz Araç Kullanma Kaç Şekilde Olur ? 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Kaç Şekilde Olur ? sorusu sorulduğunda akla ilk gelen kişinin ehliyetinin hiç olmadığı ve buna istinaden bir hukuki işlem yapıldığıdır. Halbuki durum sadece bundan ibaret değildir ve Ehliyetsiz Araç Kullanımının bazı şekilleri vardır. Bunlar kanunlar esas alınarak düzenlenmiştir. Sıralayacak olursak da; 

Hiç Ehliyet Almamış Kişiler 

Yaşı kaç olursa olsun elinde hiç ehliyeti bulunmayan kişiler bu grup içerisinde yer alır. 

Mahkeme ve Savcılık Kararıyla Ehliyeti Alınanlar 

Trafikte karıştığı ya da işlediği suçlara binaen mahkeme ya da savcılık tarafından ehliyetine belli bir süreliğine el konularak hakkında tedbir kararı bulunanlar.

Yine bu kişilerin aracı başkasından aldığı durumlarda da aracı veren kişi, aracı kullananla aynı hüküm verilerek değerlendirilir. 

Ehliyetine El Konularak İptal Olan

Trafikte işlediği ya da üst üste işlediği ağır kusurlu suçlardan dolayı ehliyetine el konularak tamamen iptal edilen tüm kişilerde.  

Bu kişilere şahsi aracını tahsis etme yoluyla kullandıran kim olursa olsun kendi kullanmasa dahi ehliyetsiz araç kullanma cezasına dahil olur.  

18 yaş Altı 

18 yaş ve altında olan kişilerin ehliyet hakkı olmamasına rağmen araç kullanması ve yakalanması

Ehliyet Süresinin Dolması

Ehliyet almak kadar var olan ehliyeti, yenilenmesi gereken süre içinde yenilemekte yasal olarak gereklidir. Bu işlemi yapmaksa ister 15, isterseniz 30 yıllık şoför olsanız dahi zorunludur. Bu nedenle ehliyetini zamanında yenilemeyen herkes tamamen ehliyetsiz araç kullanılmış gibi değerlendirilerek hakkında yasal prosedürler aynı şekliyle uygulanır.  

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar ? 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası yasal bir suçtur. Nitekim KTK’da yer alan 2918 sayı 36.maddede “Araç kullanabilmek için kişinin ehliyetinin olması gerektiği ibaresi yer alır. Zıt durumda suçu işleyen kişi, trafik görevlileri tarafından ehliyetsiz olarak yakalanırsa hakkında hukuki işlem başlatılır ve para cezası uygulanır. 2024 yılında bulunduğumuz bu dönemde yeni güncellenen fiyatlara göreyse ehliyetsiz şekilde araç kullanan kişinin ödeyeceği para 12.977 TL’dir.

Farklı Şekillerde Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası

Ehliyetsiz araç kullanırken kesilen tüm cezalar yukarıda yazılı durumlara göre belli başlı fiyat farklılıklarına sahiptir. İçinde bulunduğumuz 2024 yılında ise Farklı Şekillerde Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası şu fiyatlara sahiptir;

  • Aracı plakasız kullanma 10.917 TL
  • Çakar ya da siren kullanma cezası 6.439 TL
  • Drift atma cezası 32.233 TL
  • Engelli için ayrılan yere park etme cezası 1.380 TL

Şu unutulmamalı ki ehliyet taşımak yasal olarak zorunludur. Çünkü ehliyet, tıpkı kimliğin dünyada varlığımızı kanıtladığı gibi trafikte de bende varım demenin göstergesidir.

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Var mı? 

18 Yaş Altı Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Var mı? Sorusu en çok merak edilen konulardan biridir. Bu noktada şayet 18 yaşından küçükseniz ve trafikte bir araçla yakalandıysanız, olayla ilgili tarafınıza kesilip kesilmeme durumu tamamıyla yaşınıza göre olur. Yaşı 15 ve altında olan bireyler için Kabahatler Kanununda yer alan 11.maddeye göre ceza kesilemez.  Cezanın kesileceği kişi ise araç sahibidir. Toplam ceza miktarı ise 2024 yılı için 12.977 TL ‘dir. 

Yaşı 16 ve üzeri olanlarda ise yakalanan şahsa direkt olarak ceza kesilir. Bunun sebebi A1,B1 ehliyet hakkının bulunmasıdır. Şayet bu araçları kullanırken ehliyetsizse ya da hakkı olmayan sınıfta bir araçla yakalanırsa da alacağı ceza 2024 yılı için 12.977 TL’dir. 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptal Olur mu ? Nasıl Yapılır? 

Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası İptal olma olasılığı her zaman bulunan bir cezadır. Ancak bunun içinde belli başlı kaideleri bilmemiz şarttır. Bunlarıysa şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Cezanın tebliğinin tarafımıza yani oturduğumuz adrese ulaşması şarttır.  Cezayı e devlette görmek ve bunun üzerinden iptal başvurusu yapmak ise doğru değildir. Ceza kağıdı mutlaka evimize gelmelidir.  
  • Tebligatın ulaşması sonrası bizi kanunen temsil edebilecek biri ya da bir avukat ile hazırlanan dilekçeyle sulh ceza mahkemesine gerekli itirazları en geç 15 gün içinde yaparız. Süre 15 günü aştığı takdirde herhangi bir işlem ve iptal talebinde bulunmak ise mümkün olmayacaktır. 

Sıkça Sorulan Sorular 

İkinci Kere Ehliyetsiz Araç Kullanma Cezası Ne Kadar ? 

Ehliyetsiz araç kullanırken her yakalanmada, ceza kat sayısı yakalanma ile doğru orantılı olarak artar. Kabahatler Kanununda yer alan 5326 sayıca belirlenmiş maddelerde, cezanın tekrarı halinde aynı suçun birden daha çok işlenmesine istinaden hem ilk hem de ikinci suç için ayrı ayrı yani 8190×2=16380 TL ceza kesilir. Rakamın ne denli büyük olduğunu görürsek bu konuda yeterince hassas davranmanın, bizi maddi açıdan da zorlamamasının önüne geçmiş olacağını asla unutmamalıyız. 

Ehliyetime 6 Ay El Konuldu? Ne Yapabilirim?

Ehliyetine el konulan kişi için ilk yapması gereken 6 ay boyunca araç kullanmamaktır. Aksi hali ve yakalanması durumunda süreç ve ceza uzaması kat ve kat artar. İkinci olarak sürenin dolmasına müteakip araca el koyan, trafik birimine ve trafik şube müdürlüğüne giderek gerekli evrakları teslim etmelisiniz.  Şayet herhangi bir mahsur yoksa ehliyetiniz tarafınıza hemen teslim edilecektir.