Boşanma Davası Ücretleri 2024

Boşanma Davası Ücretleri 2022

Ülkelerin artan nüfusu sonucunda evlilikler de artmış ve bu da boşanma davalarının sayısındaki artışlara sebep olmuştur. Ancak her boşanma davasının süreci meşakkatsiz olmadığı için, bu süreçte tecrübeli boşanma avukatlarından destek alınması gerekir. Özellikle de çekişmeli boşanma davaları söz konusu olduğunda. Çünkü süreç zor ve manevi açıdan yıpratıcı olduğu için, avukatlar sürecin her aşamasında sizin vekaletiniz ile kontrol sağlayacaktır. Peki, avukatlık ücreti ne kadar? Boşanma davası ücretleri 2024 yılında ne seviyede? Tüm detaylardan içeriğimizde bahsedeceğiz.

Boşanma Davası Açılırken Nelere Dikkat Edilmelidir?

Evlilik birliğinin kurulması kadar kurulan evlilik birliğinin sonlandırılması, yani boşanmanın gerçekleştirilmesi aşamasında pek çok konuya dikkat etmek gerekir. Eğer bu detaylar gözden kaçırılırsa, çift arasında anlaşmazlıklar artacak, dava süreci istenmeyecek şekilde uzayacaktır. Peki, boşanma davası açılırken nelere dikkat etmek gerekir?

 • Boşanmanın çekişmeli mi yoksa anlaşmalı mı olacağının belirlenmesi gerekir.
 • Anlaşmalı boşanma davası ise çocuk varsa vekaleti ve mal paylaşımı konularına ekstra dikkat edilmesi gerekecektir. Boşanmada Mal Paylaşımı Nasıl Olur? isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.
 • Çekişmeli boşanma gerçekleşecek ise bu durumda tecrübeli bir avukattan mutlaka destek alınmalıdır. Avukat süreci sizin adınıza en doğru şekilde yönetecektir.
 • Evlilik birliğinin neden sonlandığı ile ilgili her iki tarafın da net bilgiler verebilmesi gerekir.
 • Boşanma dilekçesinin doğru ve açıklayıcı şekilde hazırlanması gerekecektir.
 • Gerek anlaşmalı gerekse de çekişmeli boşanma davası olsun her ikisinde de boşanma dilekçesinin hazırlanması belirli detayları içerir. Avukattan destek almak hata oranınızı azaltır. Aksi durumda hak kaybı ya da davanın gereksiz yere uzaması durumu ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

Yukarıdaki detaylara dikkat ederek, boşanma davası sürecini daha doğru şekilde atlatabilirsiniz. Boşanma Davası Nasıl Açılır? isimli içeriğimizden daha detaylı bilgi alabilirsiniz. Ücretler konusu ise boşanma davalarında çok önemli bir yer tutar.

Boşanma Davası Ücretleri 2024 Yılında Ne Kadar?

Çeşitli faktörler dikkate alınarak belirlenen boşanma davası ücreti 2024 yılında belirli değişikliklere uğramıştır. Bu çerçevede boşanma davasının açılacağı şehir, çiftin birbirinden talepleri ve mal paylaşımı gibi durumlar göz önünde bulundurularak boşanma avukatı ücreti belirlenecektir. Ancak ücret belirlenirken ilgili baro ve Avukat Asgari Ücret Tarifesi’nin dikkate alınması oldukça önemlidir. Bu şekilde en alt seviye boşanma avukatı ücretleri belirlenebilir. Peki, ücret ne kadardır?

 • Avukatlık Asgari Ücret Tarifesine göre 2024 yılında boşanma avukatına ödenmesi gereken asgari ücret tutarı 17.900,00 TL’dir.Bu ücret asgaridir. Daha aşağısının olması söz konusu değildir.

 • Boşanma davasının türüne göre ücret değişikliğe uğrayacaktır. Burada da davanın türü, içeriği, mal paylaşımı ve eşlerin talepleri dikkate alınarak bir ücret belirlenmektedir.
 • 2024 yılında boşanma avukatı ücreti için il barolarınca takdir edilen ücret tutarları ise 40.000,00 TL ile 50.000,00 TL arasında değişmektedir.

Boşanma davası ücretleri 2024 yılında yukarıdaki düzeydedir. Bunun yanında ücret belirlenirken pek çok farklı faktör devreye girer. Hazırlanan dilekçeler, gerçekleştirilen adımlar ve daha fazlası, ücretin azalması ya da artmasına sebep olmaktadır.

Anlaşmalı Boşanma Davası Ücreti

Çekişmeli boşanma davalarına göre anlaşmalı boşanma davaları daha kısa sürmekte ve karşılıklı bir anlaşma olduğu için süreç yönetiminde de herhangi bir sıkıntı çıkmamaktadır.

Bu nedenle anlaşmalı boşanma davalarında asgari olarak 17.900, TL avukatlık ücreti söz konusudur.. Bu rakamın altında bir fiyat belirlemek ise mümkün değildir. Ayrıca bu fiyat Avukat Asgari Ücret Tarifesi’nce belirlenmiştir. Davanın içeriği, şehir ve diğer detaylar değişikliklere sebep olabilmektedir.

Çekişmeli Boşanma Davası Ücreti

Anlaşmalı boşanma davasında uygulanması olası tarife asgari tarife olsa da çekişmeli boşanma davalarında tarife değişiklik göstermektedir. Bu durumda davanın içeriği, mal paylaşımı ve nafaka gibi faktörlere bağlı olarak farklılaşır. Ortalama olarak 40.000 TL ile 50.000 TL arasında fiyat üzerinden çekişmeli boşanma avukatı ücretleri belirlenmektedir. Davanın gerçekleşeceği şehir de fiyatın belirlenmesinde önemli bir faktöre sahiptir.

Boşanma Davası Ücretleri Nasıl Belirlenir?

En az ve ortalama bir fiyat belirlendiği için, bu fiyatlar çerçevesinde bir rakam ortaya konulmaktadır. Değişiklikleri ise avukatın harcadığı emek ve bilgi derecesi belirleyecektir. Peki, genel anlamda boşanma avukatı ücretleri belirlenirken hangi faktörler devrededir?

 • Dilekçelerin hazırlanması,
 • Hazırlanan dilekçelerin sunulması,
 • Cevap dilekçelerinin hazırlanıp, sunulması,
 • Sürecin yönetimi,
 • Sürecin zorluğu,
 • Duruşma sayısı,
 • Harcanması olası zaman ve
 • Diğer faktörler göz önünde bulundurularak avukatlık ücreti belirlenmektedir.

Burada net olarak söylenebilecek fiyat, asgari ve ortalama bir fiyattır. Bunun dışında ilgili baronun belirlediği fiyat ve diğer faktörler devreye girmektedir. Aile hukuku içerisinde önemli bir yer tutan boşanma davaları, ücret unsuru göz önünde bulundurulduğunda oldukça önemlidir. Boşanma davası ücretleri 2024 yılında belirli oranda değişiklik gösterdiği için de tüm bu konulardan size detayları ile bahsettik.

Sıkça Sorulan Sorular

Çeşitli harçların yatırılması gerekir ve bu harçların ortalama maliyeti 750 TL ila 1000 TL arasında değişiklik göstermektedir.
Davayı kaybeden taraf, harç masraflarını ödemek yükümlülüğündedir. Davanın açılışı sırasında kazanan kişi bu masraflara katlandı ise dava sonrasında tahsil etmek maksadı ile icra devreye girebilir.