Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası

Günümüz şartlarında kripto para gibi yatırım araçları ve bunların üzerinden kazançlar her geçen gün artıyor. Gelirlerin hızlı katlanması, insanların çabuk kazanç elde etme hırsını ise tetikliyor. Tabii bunun yanında talebin oldukça yoğun olduğu, Bitcoin kripto para üzerinden çeşitli şekillerde dolandırıcıların da varlığı hat safhaya çıkmış durumda. Oldukça profesyonel şekilde hareket eden dolandırıcılık çetelerinin ellerine düşen binlerce mağdur ise milyarlarca lira zarara uğramaktan kurtulamıyor. Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası dijital paraların varlığının henüz yeni olması sebebiyle de ceza kanunlarında çok yeterli durumda değildir. Ancak çeşitli bilişim veya dolandırıcılık suçlarına dahil kanun ve maddelerin dolaylı şekilde bitcoin ve diğer dijital paralara uyarlanması ile bitcoin üzerinden haksız gelir elde eden, insanları kandıran her kim olursa olsun suçun büyüklüğü nispetinde de para ya da hapis cezalarına çarptırılabiliyor. 

Bitcoin Nedir? 

İlk olarak 2011 yılında kurulan blockchain teknolojisi ile dijital ortamda üzerinden piyasaya sürülen paraya Bitcoin denir. Nakit paralara alternatif olarak tıpkı altın gibi değişim aracı olarak sınıflandırılan bu paralar, sanal ortamda gizlilik esasına dayalı olarak saklanıyor. Blockchain sistemindeki güvenliğin hat safhada olması ve yıllar içinde talebin artmasıyla, Bitcoin bugünün şartlarında hala en büyük ve lider konumunda ki kripto paraların başındadır. Bunda ilk kripto olması , havuz büyüklüğü ve getirisinin yüksek çıtaya sahip olması en büyük faktörler arasında gösterilebilir. Şu da bir gerçek ki dijital çağda olduğumuz bu dönemde gelecekte daha da yoğun şekilde karşımıza çıkması da kuvvetle muhtemel gibi duruyor. 

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Çeşitleri 

Bitcoin’in nakit para gibi geçerliliği yoktur. Bu yüzden kimden kime aktarıldığı, tutarı, sanal olarak yapıldığı için hiç bir zaman net olarak saptanamaz. Bunun neticesi olarakta her türlü dolandırıcılık, bu sistem üzerinden kolay bir şekilde yapılır. Her geçen gün suç oranlarının da kullanım ile doğru orantılı şekilde arttığı Bitcoin Dolandırıcılığı ve Çeşitleri için kullanılan yöntemleriyse şu şekilde sıralayabiliriz; 

Sahte Site

Bu yöntemde şahıs sahte site kurarak, insanlara önce küçük meblağlı bitcoinler satar ve güven kazanır. Ardından alış yapan kişi satıcıya güvenir ve yüklü alım yapar. Ancak aldığı bitcoinler nakite dönmez. Şikayet ya da iletişime geçtiğinde ise sitenin sahte olması sebebiyle herhangi görüşme yapamaz ve dolandırıldığını geçte olsa anlar.  

Hayali Platformlar 

Bitcoin’de tıpkı borsa sisteminde olduğu gibi kullanıcıya açılan ve güven ortamı oluşturan platformlar üzerinden dolandırma yöntemi de sıklıkla kullanılır. 

Bitcoin Ver Ürün Al 

Bitcoin ile internet üzerinden alışveriş yapanlara kurulan en yaygın tuzaktır. Mağdur kişi var olan bitcoin ile sözde alış veriş yapabileceği sitelere yönlendirilir.  Ancak ödeme yapmasına rağmen karşılığında vaat edilen ürün gelmez. Yani elindeki bitcoini dolandırıcıya, söz de ürün karşılığı  kaptırır.  

Virüsler ile 

Site ve platform üzerinden kendisiyle irtibata geçen sözde müşterilerin telefon ve bilgisayarlarına zararlı virüsler  sokulur.  İkinci aşamada kişinin hesap bilgileri ele geçirilir ve var olan tüm bitcoinler çalınır.  

Sosyal Medyadan

Çete halinde yalancı yorum ve videolarla paylaşım yaparak, Bitcoin üzerinden çeşitli kazançlar vadederek, tuzağa çekme ve kendi hesabına belirli ölçülerde, güven kazandığı kişilerden Bitcoin aktarma yöntemi de son dönemin en çok kullanılan dolandırıcılık yöntemleri arasında yer alıyor. 

Bitcoin Dolandırıcılığı Neden Yaygınlaştı ? 

Bitcoin, tercih edilebilirliği açısından en yüksek potansiyele sahip dijital paralardan biridir. İnsanların dijital ortam üzerinden her şeyi yapabildiği günümüzde ise sağladığı kazanç ve nakitle değişimi popülaritesinin birincil sebeplerindendir. Talebin olduğu her yerde çeşitli dolandırıcılık olaylarının olduğu da düşünüldüğünde, dijital ortamın açıklarından yararlanmak isteyen herkes için Bitcoin Dolandırıcılığı giderek yaygınlaştı. 

Ayrıca dünyanın henüz elle tutulmayan, gözle görülmeyen bu sisteme alışamaması ve yasal alt yapıyı hazırlayamaması da olayın bir başka boyutu olarak karşımıza çıkmakta. Bu durumsa Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası için dolandırıcıların cesaret bulduğu ve büyük vurgunlara sebep olan durumu bizlere en iyi şekilde açıklamaya yeterli. 

Bilihare ülkemizde hala yasal anlamda kabul edilebilirliği olmaması da yaygınlığının ve dolandırıcılığının kolay şekilde yapılabilmesine kapı aralayan diğer nedenler arasında yer alıyor.  

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası Nedir? 

Türkiye Cumhuriyeti yasalarına göre bitcoin’in ülkemiz içinde kullanımı hala yasal bir prosedüre oturtulamadı. Bunun neticesi olaraksa hızlı bir şekilde yatırım yapıp para kazanmak isteyen herkesin ilk bilmesi gereken Bitcoin ‘in büyük bir risk olduğudur. Şayet bitcoin üzerinden bir dolandırıcılığa maruz kalırsanız da yasal yollara başvurmak en tabii hakkınızdır. 

Suçun işleniş biçimine göre nitelikli dolandırıcılık ya da bilişim suçlarını kapsama alanına alan Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası içinse en net cevabı mahkeme verir. Suçun büyüklüğüne göre ortalama hapis cezası ise genel itibariyle 3-10 yıl arasında değişkenlik gösterir.  Bunun yanında mağdur olan kişilere maddi ve manevi tazminat ödeme gibi cezalarda olası olacaktır. Tabii hak olan ceza ve kaybedilen paranın temini için en iyi yol muhakkak uzman bir kripto para avukatından geçecektir.  

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası Hangi Mahkemeye Başvurulur? 

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası hususunda mağdur olan bir kişi için hangi mahkemeye başvuru yapacağı hususu oldukça önem taşır. Öncelikle bu yolda bize en büyük yardımcı ve yol göstericinin avukat olduğunun bilinmesi gerekir. Sonrasında dolandırıcılığa maruz kaldığımız andan itibaren süratle, bu avukatla suç kayıtları ve kanıtlarını silmeden paylaşırız. Paylaşılan belgeler ışığında, suçun niteliğinin belirlenmesinin ardındansa, suçla ilişkili mahkemeye başvurarak gerekli kanıtları avukat eşliğinde sunarız. Genel itibariyle nitelikli dolandırıcılık suçu olarak kabul edilen Bitcoin davaları ağır ceza mahkemesinde görüşülerek karara bağlanmaktadır. 

Sıkça Sorulan Sorular 

Bitcoin Dolandırıcılığı Davası Ne Kadar Sürer? 

Bitcoin ile dolandırılma olayları içerisinde sanal dünyayı barındırdığı için dava sonucu ve süresi kestirilemez. Çünkü bazı durumlarda dolandırıcılar kendini çok iyi şekilde gizleyebilmektedir.  Bu nedenle bu tür durumlara maruz kalmamak adına dikkatli davranmak ve güvenli olmayan hiç bir kimseyle bu tür bir işleme girmemek en doğrusudur. 

Bitcoin Dolandırıcısına Kaptırdığım Parayı Geri Alabilir miyim? 

Bitcoin Dolandırıcılığı ve Cezası hakkında en sık sorulan sorulardan birisi de hiç şüphesiz kaptırılan paranın geri gelmesi hususudur. İyi bir avukat ve delillerin saklanması ile bu pekala mümkün diyebiliriz.