Trafik Kazası Tazminat Davası

trafik kazası tazminat davası

Trafik kazaları, araç sayılarının her geçen gün artması sonucunda daha sık ortaya çıkmaya başlamıştır. Bu çerçevede alkollü sürüş, hatalı sollama, hız ve daha pek çok sebep, maddi ya da can kayıplı kazaların ortaya çıkmasını sağlamaktadır. İşte bu durumlarda tazminat davası açma hakkı doğmakta, mağdur olan kişiler kayıplarını giderebilmektedirler. Peki, trafik kazası tazminat davası nedir? Detayları nelerdir? Şimdi size tüm bu süreçten bahsedeceğiz.

Trafik Kazası Tazminat Davası Nedir?

Motorlu bir aracın karıştığı kaza sonucunda can kayıplarının yaşanması, yaralanmaların meydana gelmesi, farklı kişilere ait araba, ev gibi değerlere zarar gelmesi durumunda, mağdur olan kişi tarafından açılan davalara, trafik kazası tazminat davası adı verilmektedir. Peki, bu davaların genel kıstasları nelerdir?

 • Bedensel zararlar ile malvarlıklarına gelen zararlarda da aynı dava adı kullanılmaktadır.
 • Maddi ya da can kaybı ile tazminat davasının açılabileceği gibi trafik kazaları sonucunda yaşanan manevi kayıplar için de aynı dava açılabilmektedir.

Maddi ve manevi kayıpların yaşanması durumunda ayrı ayı davalar bulunsa da trafik kazalarında oluşan kayıplardaki tüm davalar, trafik kazası tazminat davası içerisinde yer almaktadır. Diğer konular için Maddi ve Manevi Tazminat Davası isimli içeriğimizi inceleyebilirsiniz.

Yaralamalı Trafik Kazası Tazminat Davası

Yaralamanın gerçekleştiği trafik kazalarında, yararlanan kişi yaşadığı durum sebebi ile maddi ve manevi tazminat davası açma hakkına sahiptir. Bu süreç ile ilgili diğer detaylar aşağıdaki gibidir:

 • Yaralamalı trafik kazası tazminat davalarında, yararlanan kişinin yakınlarının dava açma hakkı bulunmamaktadır.
 • Kaza çerçevesinde yaralanan kişinin uzuv kaybı gibi bir durum ile karşı karşıya kalması durumunda, yararlanan kişinin yakınları tazminat davası açabilir.
 • Kaza sonrasında yararlanan kişi, eylemi gerçekleştiren kişiden; tedavi giderleri, çalışamama durumu, ruh sağlığındaki problemler ve ekonomik zorluklar çerçevesinde tazminat talebinde bulunabilir.

Trafik kazasının yaralamalı şekilde gerçekleşmesi durumunda yukarıdaki kıstaslar çerçevesinde mağdur olan kişi dava açma hakkında sahip olacaktır.

Maddi Hasarlı Trafik Kazası Tazminat Davası

Trafik kazaları sonucunda açılan davalardan biri olan maddi hasarlı trafik kazası tazminat davasının açılabilmesi için, en az 1 motorlu taşıtın karıştığı kazanın gerçekleşmesi gerekmektedir. Bununla beraber diğer önemli husus, kaza ile belirli miktar maddi zararın oluşması zorunludur. Bu zarar yalnızca kaza yapan kişilerin değil, üçüncü kişilerin de olabilir. Kaza yapan kişiler ile aracın sahibi farklı kişiler ise, aracın sahibi de davadan sorumlu olacaktır.

Trafik Kazası Tazminat Davası Ne Kadar Sürer?

Ülkemizde davaların hangi konu ve yerde açıldığında göre farklılaşan sonuçlanma süreleri bulunmaktadır. Ancak her ne kadar davanın hızlı sonuçlanması istense de bu durum pek mümkün olmayabilir. Çünkü çeşitli faktörler, davanın sonuçlanma süresini etkileyecektir. Bu sebeple trafik kazası tazminat davası süresi, aşağıdaki faktörlere göre değişiklik gösterir:

 • Davanın gerçekleştirileceği mahkeme,
 • Dava mahkemesinin hangi ilde olduğu,
 • Mahkemenin mevcut iş yükü,
 • Mahkemeye sunulan evrak ve delillerin yetersiz oluşu,
 • İstenen tazminatın miktarının söylenmemesi ve
 • Diğer faktörler çerçevesinde, davanın süresi uzamakta ya da kısalmaktadır.

Yukarıdaki sebepler çerçevesinde, trafik kazaları sebebiyle gerçekleştirilen tazminat davalarının süresine dair kesin bir cevap verilememektedir. Çünkü bu durum değişiklik gösterecektir.

Trafik Kazası Tazminat Davasında Görevli Mahkeme Hangisidir?

Herhangi bir zararın ortaya çıktığı trafik kazalarında tazminat davasının açılması sürecinde görevli olan mahkeme, Asliye Hukuk Mahkemesi olarak belirlenmiştir. Ancak bazı durumlarda bu mahkeme değişiklik gösterebilir. Bu durumlara bir örnek ise, trafik kazası tazminat davasının trafik sigortasını yapan şirkete açılmasıdır. Eğer bu durum gerçeklemiş ise görevli olan mahkeme Asliye Ticaret Mahkemesi olacaktır.

Trafik kazalarının farklı şekillerde gerçekleşmesi ve gerçekleşme oranlarının her geçen gün artması, bu tür davaların da sayısının artmasına sebep olmuştur. Bu nedenle trafik kazası tazminat davası uzun bir süre sonra sonuçlanmaktadır. Ancak davada hak kaybı yaşamamak için tecrübeli bir avukattan destek almanız gerektiğini unutmamalısınız. Bu çerçevede tazminat hukuku konusunda tecrübeli bir avukatı tercih etmeniz gerekir.

Sıkça Sorulan Sorular

En az bir motorlu aracın karıştığı trafik kazaları sonucunda açılan tazminat davalarında, tazminatın sorumlusunun öğrenildiği andan itibaren geçerli olan zamanaşımı süresi 2 yıldır. Diğer şartlarda ise zamanaşımı süresi 10 yıl olacaktır.
Davanın gerekli şartları bulunmakta ve bu şartlar, deliller ile evraklardır. Gerekli delil ve evraklar toplandıktan sonra dava dilekçesi ile Asliye Hukuk Mahkemesi’ne başvuruda bulunulur. Ancak tecrübeli tazminat davası avukatı ile hareket etmezseniz, bu durum pek çok hak kaybı ile karşı karşıya kalmanıza sebep olabilir.
Davaların uzun sürmesinin pek çok sebebi bulunmaktadır. Bu sebeplerden bazıları; mahkemenin iş yükü, bulunduğu il, dava konusu, evrak ve delillerdir. Trafik kazası tazminat davaları da bu sebeple pek çok faktöre göre değişir. Bu faktörler sebebi ile de davaların süresi bir hayli uzamaktadır. Ancak yukarıdaki faktörler sebebi ile davaların ne kadar sürdüğü konusu kesin bir ifade ile cevaplanamaz.