Kırmızı Bülten ve İnterpol Araması Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kırmızı Bülten ve İnterpol Araması Kaldırma Nasıl Yapılır?

Kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma prosedürü, uygulamada merak edilen hususlar arasında yer alır. Hakkında kırmızı bülten ve İnterpol araması kararı verilen kişi, karara karşı vakit kaybetmeden hukuki süreç başlatmalıdır. Bu süreçte hak ve menfaat kaybı yaşamamak adına deneyimli ve yetkin bir uluslararası hukuk avukatından yardım almak en doğru yaklaşım olacaktır. Kırmızı bülten ve İnterpol araması kaldırma prosedürü açıklamadan önce kırmızı bülten ve İnterpol aramasının ne anlama geldiğini izah etmek gerekir.

Interpol Nedir?

Interpol (The International Criminal Plice Organization (İngilizce), Organisation internationale de poliçe criminelle (Fransızca)) Uluslararası Kriminal Polis Teşkilatı, uluslararası çapta polis iş birliğinin sağlanması için 1923 yılında kurulmuş kurumdur. İlk zamanlar, teşkilatın yalnızca telgraf adresi olarak bilinen Interpol, 1956 yılında resmi olarak teşkilatın yeni ismine dahil edilmiştir. Interpol 1954’ten önce “Uluslararası Polis Komisyonu” olarak adlandırılmakta idi.

Interpol, dünyanın en büyük uluslararası örgütü olan Birleşmiş Milletlerin ardından en büyük ikinci örgüttür. Teşkilata üye 190 ülke mevcuttur. Bu ülkelerin yıllık katkılarıyla finanse edilen Interpol’ün merkez bürosu Fransa Lyon’dadır. Politik tarafsızlık yükümlülüğü bulunan Interpol; kamu güvenliği, terör ve terörizm, organize suçlar, yasa dışı madde üretimi ve kaçakçılığı, insan kaçakçılığı, çocuk pornografisi, yolsuzluk, sahte para üretimi, finansal ve teknolojik suçlar üzerine yoğunlaşmıştır.

Interpol Bülteni Nedir?

Interpol bülteni (uluslararası bülten); Interpol’e üye ülkeler arasında bilgi paylaşımını sağlamak amacıyla Interpol tarafından çıkarılan bültendir. Çıkarılan bültenler, Interpol’ün resmi dillerinde (İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça) çıkarılır. Bilgi paylaşımında kullanılan yedi adet uyarı mevcuttur; uyarılardan altı tanesi renk kodlarıyla belirtilir. Interpol bülten türleri ve ne anlama geldikleri, aşağıda yer alan tabloda izah edilmektedir.

Bülten Türü

Detaylar

Kırmızı Bülten

Tutuklu ya da hakkında tutuklama emri çıkarılmış kişinin görüldüğü yerde tutuklanması ve iade edilmesini ifade eder.

Mavi Bülten

Bir suça dair kişi hakkında bilgilendirilme talebi amacıyla yayınlanır.

Yeşil Bülten

Uluslararası şüpheli  ve suçlular hakkında uyarı ve bilgi almak amacıyla yayınlanır.

Sarı Bülten

Kayıplar için yayınlanan bültendir.

Siyah Bülten

Kimliği tespit edilemeyen cesetler hakkında bilgi almak amacıyla yayınlanır.

Turuncu Bülten

Potansiyel tehditler (gizli silah, bomba paketi vs.) hakkında polis ve diğer uluslararası organizasyonları uyarmak amacıyla çıkarılır.

Mor Bülten

Suçlular tarafından kullanılan mekan, prosedür, alet, cisim ve saklanma yerlerini bildirmek amacıyla çıkarılır.

Interpol – Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi Özel Bülten

Üye devletlere, bir gerçek ya da tüzel kişi hakkında Birleşmiş Milletler yaptırımı uygulandığını bildirmek için yayınlanır.

İnterpol ve Kırmızı Bültenle Aranma Nedir?

İnterpol (International Police – Uluslararası Polis), hakkında yakalama kararı çıkarılan kişi/kişilerin uluslararası çapta aranarak yakalama sürecini kolaylaştırmak, polis teşkilatı arasında bilgi paylaşımı kolaylaştırmak ve küresel güvenliği daha etkin bir biçimde sağlamak amacıyla kurulmuş bir teşkilattır. Hemen belirtmek gerekir ki; İnterpol teşkilatı suç isnat etmez, ceza uygulamaz. İnterpol, bir ülkede aranan kişi/kişilerin yurtdışında bulunması halinde, suçluların küresel düzeyde aranmasını sağlar.

İnterpol, suçluların yakalanması sürecinde köprü vazifesi görür. Zira, aramaya konu kişiler bizzat İnterpol polisleri ile aranıp bulunmaz. Devletler arası çözüm ortaklığı ve iş birliği sayesinde arananların yerinin tespitini sağlar. Yakalananların nerede olduğu biliniyorsa, bulundukları ülkenin polis teşkilatı marifetiyle yakalanmalarına yardımcı olur. İnterpol üyesi ülkelerin tamamı bu kapsamda faaliyet gösterir. Şu halde İnterpol, arama kararı çıkarılan kişiyi arayan ülke ile kişinin bulunduğu ülke arasında iletişim sağlar.

İnterpol faaliyetlerinden yararlanılabilmesi için İnterpol’e üye olunması şarttır. İnterpol teşkilatına üye olmayan devletler, söz konusu faaliyetlerden yararlanamaz. İnterpol üyeliği bulunan ülkeler aşağıda yer alan toplada mevcuttur. Hakkında İnterpol araması bulunan kişinin isminin kırmızı bültenden silinmesi, yani İnterpol araması kaldırma prosedürü için Teşkilata başvuru yapılmalıdır. Şu halde, başvurunun nasıl yapılacağına dair tüm detayları izah edelim.

İnterpol’e Üye Devletler

Afganistan

Almanya

Amerika Birleşik Devletleri

Andorra

Angola

Antigua ve Barbuda

Arjantin

Arnavutluk

Aruba

Avustralya

Avustralya

Azerbaycan

Bahama

Bahreyn

Bangladeş

Barbados

Belarus

Belçika

Belize

Benin

Birleşik Arap Emirlikleri

Birleşik Krallık

Bolivya

Bosna-Hersek

Botsvana

Brezilya

Brunei

Burkina Faso

Bulgaristan

Burundi

Yeşil Burun Adaları

Cezayir

Cibuti

Komorlar

Çad

Çek Cumhuriyeti

Çin

Danimarka

Doğu Timor

Dominika

Dominik Cumhuriyeti

Ekvador

Ekvator Ginesi

El Salvador

Endonezya

Eritre

Ermenistan

Estonya

Etiyopya

Fas

Fiji

Fildişi Sahili

Filipinler

Finlandiya

Fransa

Gabon

Gambiya

Gana

Gine

Gine-Bissau

Grenada

Guatemala

Guyana

Güney Afrika Cumhuriyeti

Gürcistan

Haiti

Hırvatistan

Hindistan

Hollanda

Hollanda Antilleri

Honduras

Hong Kong

Irak

İran

İrlanda

İspanya

İsrail

İsveç

İsviçre

İtalya

İzlanda

Jamaika

Japonya

Kamboçya

Kamerun

Kanada

Karadağ

Katar

Kazakistan

Kenya

Kıbrıs

Kırgızistan

Kolombiya

Kongo Cumhuriyeti

Kongo DC

Kore

Kosta Rika

Kuveyt

Küba

Laos

Lesotho

Letonya

Liberya

Libya

Lihtenştayn

Litvanya

Lübnan

Lüksemburg

Macaristan

Madagaskar

Makedonya

Malavi

Malezya

Maldivler

Mali

Malta

Marshall Adaları

Mauritius

Meksika

Mısır

Moğolistan

Moldova

Monako

Moritanya

Mozambik

Myanmar

Namibya

Nauru

Nepal

Nijer

Nijerya

Nikaragua

Norveç

Orta Afrika Cumhuriyeti

Özbekistan

Pakistan

Panama

Papua Yeni Gine

Paraguay

Peru

Polonya

Portekiz

Romanya

Rusya

Ruanda

Saint Kitts ve Nevis

Saint Lucia

Saint Vincent ve Granada

São Tomé ve Príncipe

Senegal

Seyşel Adaları

Sırbistan

Sierra Leone

Singapur

Slovakya

Slovenya

Somali

Sri Lanka

Sudan

Surinam

Suriye

Suudi Arabistan

Esvatini

Şili

Tanzanya

Tayland

Togo

Tonga

Trinidad ve Tobago

Tunus

Türkiye

Uganda

Ukrayna

Umman

Uruguay

Ürdün

Venezuela

Vietnam

Yemen

Yeni Zelanda

Yunanistan

Zambiya

İnterpol Araması Nasıl Kaldırılır?

İnterpol aramasını kaldırmak için ilk olarak İnterpol başvurusu yapılır. Yapılacak başvuru bizzat ilgili tarafından yapılabileceği gibi avukat vekaleti ile de yapılabilir. Bu süreçte hatalı veya ihmali bir işlem yapmamak, başvurunun hukuki yönden eksiksiz olmasını sağlamak için başarılı ve yetkin bir avukattan yardım almak oldukça faydalı sonuçlar verecektir. Ceza hukukuna ve uluslararası hukuka hakim bir avukat marifetiyle yapılacak başvuru, etkin sonuçlar alınabilmesi adına en doğru yaklaşım olacaktır.

İnterpol başvurusunun avukat marifetiyle yapılmasının ardından, ilgili hakkında aramaya dayanak teşkil eden belgeler alınır. Evleviyetle bu belgeler tetkik edilir. Belgelerin incelenmesini takiben ilgilinin kırmızı bültende yer alması ve İnterpol aramasına takılmasının hukuki zeminine ilişkin ilk olarak temel hak ve özgürlükler üzerine mütalaa yapılır. Arama kaldırma başvurusu; İngilizce, Fransızca, Arapça ve İspanyolca olmak üzere dört farklı dilde yapılabilir.

İlgiliye isnat edilen suçlar ve dayanak belgeler de başvuruya eklenir. Son olarak, isnat edilen suçun oluşmadığı, oluşmuş olsa dahi ilgilinin söz konusu ülkeye tesliminin temel hak ve hürriyetleri açısından ciddi tehlikeye yaratacağı vs. hususları ihtiva eden savunmalar yapılır. Süreç, hukuk tekniği ve prosedür açısından oldukça karışık ve detayladır. Hukuken etkili bir savunmanın sonuca edeceği olumlu etki de göz önünde bulundurulduğunda, avukat yardımına başvurmanın ne denli önem arz ettiği aşikardır.

İnterpol Arama Kaldırma Başvurusunun İncelenmesi

İnterpol arama kaldırma başvurusu incelenirken evvela kişinin ne üzerine, hangi isnatla arandığı araştırılır. Kişinin aranmasına dayanak teşkil eden belgeler esasen başvuruda ibraz edilmelidir. Açmak gerekirse; ilgili hakkında kesinleşmiş hüküm olup olmadığı, kişi hakkında düzenlenmiş bir iddianame ve buna istinaden aranıp aranmadığı, ceza muhakeme işlemleri yapılmadan yalnızca aranıyor mu gibi hususlar incelenir ve arından yapılan savunma değerlendirilir.

Savunma, geri gönderme yasağı üzerinde temellendirilmelidir. Bu kapsamda, hakkında arama kararı bulunan kişinin söz konusu ülkeye teslim edilmesi halinde savunma hakkının, temel hak ve özgürlüklerinin ihlal edileceği, idam edileceği, ilgili ülkede adalet ve hakkaniyet kurallarından uzak bir yargı yapısı olduğu vs. durumlar savunmada ileri sürülür. İleri sürülen hususların somut delillerle öne sürülmesi, savunmanın kabul edilme olasılığını artıracağı için avukat yardımı almak son derece mühimdir.

İnterpol arama kararının kaldırılması talebiyle İnterpol’e dilekçe verilmesinin ardından dilekçe değerlendirilerek bizzat kişiye ya da avukatına cevap bildirilir. Başvuruda eksik belge/belgeler olması halinde, eksik evrakın tamamlanmasını istenir. Eksik evrak tamamlanmadığı takdirde başvurular incelenmeye alınmayacağı için eksik evrakın mutlaka tamamlanması gerekir. Arama kararının kaldırılmasına ilişkin dilekçeyi ilk olarak raportör inceler ve buna ilişkin görüş hazırlar.

Raportör incelemesi ve görüşü ardından sekreterlik kurumu marifetiyle asıl inceleme yapılar ve başvuru hakkında nihai karar verilir. Geri gönderme yasağına dair bir durum mevcutsa ya da kişinin temel hak ve özgürlükleri ihlal edilecekse, ilgili hakkında verilen İnterpol arama kararı kaldırılacaktır.

İnterpol Aramasının Kaldırılmasının Sonuçları

Hakkında İnterpol araması ve kırmızı bülten kararı verilen kişinin bu araması kaldırıldığı zaman kişinin iç hukuktaki “aranan kişi” olma hali devam eder. Hemen belirtmek gerekir ki, İnterpol aramasının kaldırılmış olması, ilgilinin suçsuz olduğunu ve bu nedenle beraat edeceğini ifade etmez; yalnızca, ilgilinin uluslararası düzeyde aranması durdurulur. Bu sayede kişi, temel seyahat şartlarını sağlamak şartıyla polis aramasına takılmadan seyahat edebilecektir.

Sıkça Sorulan Sorular

İnterpol araması ve kırmızı bülten kaldırma süreci uygulamada çoğu zaman 6 – 12 ayda sonuçlanmaktadır. Bu sürecin kısa zamanda tamamlanması; başvuru şekli, olayın kapsamı, avukat yardımı vs. faktörlere bağlıdır.
Aranan kişi hakkında İnterpol aramasının kaldırılması talebiyle başvuru yapılması gerekir. Başvuru, bizzat ilgili ya da avukatı aracılığıyla yapılır. İşbu başvuru; İngilizce, Fransızca, İspanyolca ve Arapça dillerinde yapılabilir.
İnterpol araması kaldırıldığında uluslararası aramaya son verilir ve fakat iç hukukta arama devam eder. İnterpol aramasının kaldırılması demek, ilgilinin suçsuz kabul edildiği ve beraat edeceği anlamına gelmez.